Dla wielu początkujących biegaczy jedną z najbardziej stresujących kwestii jest rozpoczęcie biegania w pojedynkę. Poczucie, że wszyscy Cię obserwują, robisz coś nie tak, albo masz zbyt wiele kilogramów, aby swobodnie biegać, potrafią skutecznie zdemotywować przed zrobieniem pierwszego kroku.
Moim zdaniem bieganie to nie tylko aktywność fizyczna, ale także społeczna. Choć wiele osób ceni sobie samotne bieganie ze słuchawkami w uszach, w rytm ulubionej muzyki lub słuchając podcastu, uważam, że bieganie w grupie także może przynieść wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i dla ducha.
W tym poście podzielę się z Tobą moim spojrzeniem na kwestię biegania z kimś – przyjaciółką, kolegą lub z osobami z grupy biegowej na podobnym poziomie zaawansowania.
Bieganie w grupie to większa motywacja do treningu
Wyobraź sobie sytuację, że umawiasz się z kimś na bieganie: na konkretny dzień i na konkretną godzinę. Jeśli partner lub partnerka biegowa pojawią się pod Twoimi drzwiami trudno będzie szukać wymówek, że Ci się nie chce.
Inni biegacze dostarczają motywacji. Pomaga ona w pokonaniu przeciwności losu, takich jak:
- niekorzystna pogoda,
- gorsze samopoczucie,
- lenistwo.
Dynamika grupy, jej członkowie i atmosfera wspólnych treningów sprawia, że nawet trudne treningi stają się łatwiejsze do pokonania, a wspólny wysiłek dodaje sił i zadowolenia.
Dla kogo: dla osób, które potrzebują motywacji do systematyczności, oczekują wsparcia i zachęty od innych i pomocy w trudnych momentach.
Zacznij od zapytania partnera, koleżanki lub przyjaciółki, czy nie zechcieliby wyruszyć z Tobą na krótką trasę biegową. Jeśli odmówią, sprawdź na lokalnych grupach osiedlowych, czy ktoś nie poszukuje towarzysza biegowego. Jeśli nie – nie wahaj się napisać i zaprosić do wspólnej aktywności!
Skuteczna poprawa techniki biegu
Szczególnie osoby początkujące mogą mieć trudności z oceną swojej techniki biegu. Nie ma nic lepszego, niż oko innego biegacza lub obserwacja, jak biegają inni. Obserwując innych biegaczy, możesz nauczyć się różnych technik czy sposobów na efektywniejsze poruszanie się po trasie. Możesz znaleźć inspirację do nowych tras, radzenia sobie z kolkami czy negatywnymi myślami. A może zainspirują Cię gadżety, których używają Twoi towarzysze? Ponadto, trenerzy prowadzący grupę biegową szybko wychwycą błędy i udzielą wskazówek, co pozwoli osobom potrzebującym korekty stylu i techniki szybciej się rozwijać i osiągać lepsze wyniki.
Dla kogo: dla osób, które uczą się poprzez obserwację i potrafią naśladować bardziej doświadczonych biegaczy. Dla biegaczy na każdym poziomie, którzy chcą uzyskać indywidualne porady i uwagi dotyczące poprawy stylu od trenerów prowadzących grupę biegową.
W dużych miastach nie jest trudno natrafić na grupy biegowe na różnych poziomach zaawansowania. Najlepszym sposobem na rozeznanie się, będzie sprawdzenie mediów społecznościowych, wydarzeń lub wpisanie „grupa biegowa” w danym mieście w wyszukiwarkę.
Budowanie więzi społecznych
Bieganie w grupie to nie tylko trening i zmęczenie, ale także świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości i budowania małych społeczności. Podczas wspólnych treningów dzielicie się różnymi emocjami, pomagacie sobie w trudnościach, motywujecie, cieszycie się z sukcesów i umawiacie na kolejne spotkania. Wspólne doświadczenia, cele oraz radość z pokonywanych wyzwań wzmacniają relacje między uczestnikami grupy. Kto wie? Może narodzą się z tego prawdziwe przyjaźnie?
Dla kogo: dla osób szukających nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach, skupionych na celu i zmotywowanych, przebywających w danej okolicy. Wspólne doświadczenia tworzą więź i wzmacniają motywację.
Wykorzystaj moc mediów społecznościowych i przekonaj się, jak wiele osób umawia się na wspólne treningi.
Różnorodność treningów i brak nudy
Grupa biegowa często organizuje różnorodne treningi, które mogą urozmaicić Twoją rutynę treningową. Od biegów interwałowych po długie wybiegania czy treningi siłowe – wspólne treningi pozwalają rozwijać się na różnych płaszczyznach, biegać na różnych podłożach i zwiedzać okolicę. Ponadto, różnorodność treningów zapobiega monotonii i sprawia, że bieganie pozostaje ciekawe i motywujące. Nigdy nie wiesz, czy czeka się bieg pod górkę, przyjemny trucht w parku czy bieganie po kałużach w deszczu. Moim zdaniem to ekscytujące!
Dla kogo: dla biegaczy na różnych poziomach zaawansowania, dostęp do różnorodnych treningów pomaga uniknąć monotonii i nudzenia się. Pomaga sprawdzić się w różnych warunkach.
Podczas wyboru grupy biegowej warto zwrócić uwagę na poziom zaawansowania. Dobrze przeczytaj opis grupy, możliwe, że będą w niej osoby przygotowujący się do maratonu, półmaratonu lub dłuższych, ekstremalnych biegów. Jeśli jesteś osobą początkującą i nie czujesz się na siłach, możesz zdemotywować się kondycją i doświadczeniem innych. W takim wypadku celuj w mniej wymagające grupy.
Czy przekonałam Cię do biegów w grupie?
Zawsze, gdy odwiedzam jakieś nowe miejsce na dłużej, sprawdzam, czy są tam jakieś grupy biegowe. Najczęściej dołączam do nich na kilka treningów i poznaję przy tym mnóstwo nowych ludzi! Uważam, że bieganie w grupie to nie tylko okazja do poprawy kondycji fizycznej, ale również skuteczna metoda na budowanie nowych relacji. Nie muszę chyba mówić, jak wielką jest to motywacją do regularnych treningów!
Korzyści wynikające ze wspólnych treningów biegowych sprawiają, że bieganie staje się nie tylko aktywnością fizyczną, ale także satysfakcjonującym i inspirującym doświadczeniem, a także momentem dnia, na który najbardziej czekasz. Jeśli jeszcze nie dołączyłeś/aś do żadnej grupy biegowej, zastanów się nad tym – sprawdź media społecznościowe lub zostaw wiadomość w komentarzu. Może połączysz siły z innymi czytelnikami?