Zespół Cieśni Nadgarstka

  • by

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które wpływa na nerw pośrodkowy w nadgarstku. Objawy obejmują drętwienie, mrowienie, ból oraz osłabienie kciuka i palców. Często występuje, gdy musisz używać rąk przez długie okresy czasu bez przerw lub odpowiedniego wsparcia ergonomicznego. Mayo Clinic podaje, że może być również spowodowana powtarzającymi się ruchami, cukrzycą, ciążą, zapaleniem stawów lub zaburzeniami tkanki łącznej, takimi jak zespół Ehlersa-Danlosa.

Istnieje wiele sposobów na zdiagnozowanie zespołu cieśni nadgarstka

Kilka niezbędnych kroków w celu weryfikacji:

1) Zebranie wywiadu dotyczący zdrowia zawodowego, aby sprawdzić czynniki ryzyka;

2)Zweryfikować o objawy, takie jak drętwienie i mrowienie ręki;

3) Sprawdzić siłę chwytu ręki;

4) Uciśnij staw nadgarstkowy, aby sprawdzić, czy nie jest tkliwy i czy nie ma zmniejszonego oporu.

Mayo Clinic stwierdza, że zespół cieśni nadgarstka jest zazwyczaj łagodnym stanem, ale w poważnych przypadkach może być bardzo bolesny.

Test phalena – jak się go wykonuje

Test Phalena jest prostym, ale skutecznym sposobem diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka. Pacjent chwyta kciuk i palec wskazujący, a następnie obraca nadgarstek tak, aby palce były skierowane w dół pod kątem około 45 stopni

Jeśli objawy są obecne, manewr ten spowoduje ból lub drętwienie jednego lub obu palców

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka można wykonać za pomocą operacji lub metod niechirurgicznych. Operacja jest metodą bardziej inwazyjną, ale może przynieść szybką ulgę w objawach dzięki usunięciu nacisku na nerw pośrodkowy w nadgarstku, który powoduje ból.

Niechirurgiczne metody leczenia to stosowanie szyn na nadgarstek, leków przeciwzapalnych i zastrzyków sterydowych.

Proces rekonwalescencji po operacji jest długotrwały jak również odzyskanie ruchu w ręce, który nie był możliwy w przypadku zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie niechirurgiczne może przynieść ulgę w objawach osobom, które nie mogą lub nie chcą poddać się operacji. Ból zazwyczaj ustępuje w ciągu kilku dni od rozpoczęcia tych zabiegów, ale są one uważane za rozwiązania długoterminowe, ponieważ nie dochodzi do trwałych zmian w nerwie.

Dla obu rodzajów leczenia, fizykoterapia może być wymagana podczas rehabilitacji.

Zapobieganie zespołowi cieśni nadgarstka

Są różne metody na zapobieganie przed tym schorzeniem . Jednym z nich jest unikanie powtarzających się ruchów ręki przez ponad 30 minut. Inna metoda obejmuje stosowanie szyny w nocy, którą można znaleźć w aptece lub sklepie z artykułami medycznymi.